Wat kan ik wel doen?
U kunt uw woning gerust isoleren met:
- Vloer- en bodemisolatie
- Het aanbrengen van isolerende HR++ of triple glas
- Dakisolatie van binnenuit
Hiervoor hoeft u geen onderzoek te doen naar beschermde dier- en plantensoorten. Ook is er voor deze isolatie geen vergunning nodig. Voor het wijzigen van een monument of beeldbepalend pand heeft u vaak wél een vergunning nodig als u gaat isoleren. Neem bij twijfel altijd contact op met de Vakgroep Erfgoed, via: erfgoed@alkmaar.nl.

Beschermde soorten helpen
We verwachten verschillende beschermde vogel- en vleermuissoorten tegen te komen tijdens het onderzoek. Denk aan de gierzwaluw, de huiszwaluw, de huismus, de spreeuw, de gewone dwergvleermuis en de laatvlieger. Wilt u meer weten over deze soorten én hoe u ze kunt helpen, kijk dan op help onze beschermde vogel- en vleermuissoorten.
Veelgestelde vragen
We startten in april 2025 in de wijken Daalmeer, Koedijk, De Mare, Huiswaard, centrum. In april 2026 gaan we naar de wijken Zuid, Graft-De Rijp, Oudorp, Overdie en West. Naar verwachting is het onderzoek in heel Alkmaar eind 2027 afgerond.
In opdracht van de gemeente voeren ecologen van Bureau Endemica het onderzoek uit. Zij kijken naar gevels en daken om te zien of beschermde diersoorten in of om uw woning leven. Vleermuizen zijn nachtdieren, dus het onderzoek is ook in de avond en nacht. Om een duidelijk beeld te krijgen van waar deze diersoorten zitten, hoe ze vliegen en eten zoeken, is het belangrijk dat de onderzoekers iedere straat bezoeken in uw wijk.
Onderzoekers in de straat
De onderzoekers komen minimaal 5 keer in iedere straat. Dit komt omdat er verschillende soorten vleermuizen vliegen bij verschillende weersomstandigheden. De onderzoekers zijn dus afhankelijk van het weer. Ze hebben speciale camera’s en apparatuur waarbij ze vanaf de straat en stoep hun werk kunnen doen. Deze camera’s kunnen niet door het glas of de muur van uw woning heen kijken. Er worden ook geen opnames gemaakt van personen. Er wordt alleen onderzoek gedaan in de openbare ruimte, dus ze komen nooit zonder toestemming in uw tuin.

U herkent de onderzoekers aan de gele of oranje hesjes en ze dragen apparatuur bij zich. Bij vragen kunt u een onderzoeker benaderen voor uitleg. Op verzoek kunnen zij zich ook legitimeren. De politie is op de hoogte gebracht van het onderzoek. Twijfelt u? Dan kunt u de politie bellen op 0900-8844.
Onderzoekers in de straat
De onderzoekers komen minimaal 5 keer in iedere straat. Dit komt omdat er verschillende soorten vleermuizen vliegen bij verschillende weersomstandigheden. De onderzoekers zijn dus afhankelijk van het weer. Ze hebben speciale camera’s en apparatuur waarbij ze vanaf de straat en stoep hun werk kunnen doen. Deze camera’s kunnen niet door het glas of de muur van uw woning heen kijken. Er worden ook geen opnames gemaakt van personen. Er wordt alleen onderzoek gedaan in de openbare ruimte, dus ze komen nooit zonder toestemming in uw tuin.

In of bij uw spouwmuur of dak kunnen beschermde vogel- en vleermuissoorten leven. Daarom mag u niet zomaar het dak of de spouwmuur isoleren. U moet eerst ecologisch onderzoek laten doen, bijvoorbeeld met eDNA. Blijkt uit het onderzoek dat er beschermde vogels of vleermuizen in de spouw of het dak wonen? Dan moet u een ontheffing aanvragen bij de Omgevingsdienst Noord Holland Noord. De doorlooptijd van onderzoek tot eventuele ontheffing is ongeveer 1,5 tot 2 jaar.
Momenteel doet gemeente Alkmaar dit ecologische onderzoek voor de hele gemeente. We kijken per dorp en wijk welke beschermde vogel- en vleermuissoorten er bij alle woningen leven. Als dit klaar is hoeft u dus zelf geen ecologisch onderzoek meer te regelen of betalen. De resultaten komen in het Soorten Management Plan (SMP) van gemeente Alkmaar. Naar verwachting is dit plan in 2028 klaar. Vanaf dan kunt u het SMP bekijken om te zien of er bij uw woning beschermde soorten leven. U moet dan rekening houden met deze soorten bij het isoleren van uw woning. Bijvoorbeeld door andere nestplekken te maken of alleen in een bepaalde periode van het jaar te isoleren.
